Интегрална психология

  1. Четирите квадранта и интегралната визия за еволюцията

Еволюцията не е сляп процес, тя представлява творческо разгръщане на Духа, което се случва едновременно в четири измерения. В личния и в колективния вътрешен свят и в личния и колективния външен свят. Интегралната Психология ни учи да разбираме тези измерения и тяхното използване в психотерапията и във всякакъв вид работа с хора. Например, един психолог има склонност да се фокусира върху вътрешния свят на човека, при което той разкрива емоции, спомени и мисли. Психиатрите и лекарите се фокусират върху индивидуалния външен свят и имат склонност да пренебрегват субективния вътрешен свят. Колективния вътрешен свят представлява споделен в рамките на група или култура опит, а колективния външен включва системите и еко-системите. Ние сме еднакво повлияни от всички тях, но въпреки това сме склонни да стесняваме фокуса си – да се фокусираме върху един или друг предпочитан квадрант. Уилбър предлага да се научим как да ги разглеждаме заедно в нашето изследване и да използваме това и в работата си с хората. 

  1. Нива на развитие или етапи на съзнание

Това е най-вълнуващата част от нашето интегрално пътешествие! Уилбър описва десет нива на развитие на съзнанието (ще ги отбелязваме като Уилбър1, Уилбър2 – У1, У2 и т.н. до У10). Като пионер на трансперсоналната психология през 70-те години Кен Уилбър успява да опише четирите универсални етапа на духовно развитие - от обикновеното, ежедневно състояние на съзнанието до пълното пробуждане – просветлението. Тези четири етапа се наричат психичен етап, етап на фините преживявания, каузален етап и не-дуален етап. Всички духовни традиции говорят за тях по свой начин, но не всички традиции засягат всички етапи. Например биоенергетиката, или виждането на аурата, е типичен психичен феномен (У7), но не се докосва до преживявания от У8, 9 и 10. Шаманските практики в Сибир или сред американските индианци, които общуват с духове и пътуват в други светове, е типично фино изживяване от У8, точно както виждането на божество или божествена светлина.

Въпреки това шамаснките практики не стигат до осъзнавания от У9 и У10. Зен будистката медитация Випасана се цели в У9, каузален етап, а тибетския дзогчен в У10 - не-дуален етап, но и двете не засягат преживявания от У7 или У8.

Тъй като имаме модела на Уилбър за четирите етапа на човешките духовни преживявания по целия свят, ние можем да разберем към кой етап на осъзнаване принадлежи дадено преживяване. Можем също да видим кои духовни практики и традиции са предназначени да предизвикат дадено състояние или етап. Постмодерният човек (обичайно с този израз сме обозначени ние), който е отишъл отвъд материалистичната модерност и отново търси духовността, се среща с много идеи и практики от духовните традиции – йога, дихателна работа, дзен медитация, суфи практики, шамански пътувания и т.н., но няма карта на своето съзнание и съответно е много дезориентиран и объркан. С интегралната психология ние най-накрая можем да предоставим на хората ценна карта на тяхното собствено съзнание, която включва всички духовни преживявания, включително  най-висшето пробуждане, потвърдени от такива велики традиции като шаманизъм, йога, будизъм и християнски мистицизъм.